Et skærebræt til kødet, et skærebræt til grøntsagerne og et skærebræt til når du troede der ikke var mere der skulle hakkes og de to andre skærebrætter ligger i håndvasken.. Heldigt at du får et sæt med 3 skærebrætter fra Eva Solo.
- 3 stk.
- Hvert bræt til sin funktion
- Tåler opvaskemaskine
Med dette praktiske sæt fra Eva Solo får du 3 skærebrætter i hver sin farvenuance og en pladsbesparende holder. På den måde kan du nemt dedikere ét skærebræt til brød, grøntsager og kød. Hvert skærebræt har tilspidsede hjørner, så du med et snuptag kan tage det op af holderen.
Eva Solo – Dansk design siden 1913
Eva Solo er en dansk familieejet designvirksomhed med rødder tilbage til 1913 og ledes i dag af fjerde generation, Jan Engelbrecht. Navnet stammer fra hans mor, Eva, og familiens navn og historie er stadig en central del af brandets identitet. I 1952 lancerede Eva Solo en brød- og pålægsmaskine til den hjemmegående husmor. Da flere kvinder kom ud på arbejdsmarkedet, fulgte brandet med og udviklede redskaber, der lettede køkkenarbejdet. I 1970’erne hvor de åbne køkkeners indtog – var Eva Solo blandt de første til at skabe køkkenudstyr, der var smukt nok til at stå fremme.
I dag er Eva Solo et internationalt designhus med base i Danmark, kendt for at forene funktion, kvalitet og æstetik i produkter, der følger med tidens behov og hverdagens forandringer.
Når madlavningen er overstået, er det nemt at rengøre skærebrætterne, de tåler nemlig opvaskemaskine. Holderen skal blot vaskes i hånden og tørres af med en blød klud.